چیزی شبیه به مدرسه در برم‌سبز سوق!/نمونه‌ای از بی‌عدالتی آموزشی+تصویر و فیلم

مدرسه‌ای در سوق از شهرستان کهگیلویه که به هر چیزی جز مدرسه شباهت دارد، این‌جا نمی‌دانی وارد مدرسه شده‌ای یا انبار گندم.

چیزی شبیه به مدرسه در برم‌سبز سوق!/نمونه‌ای از بی‌عدالتی آموزشی+تصویر و فیلم

نخستین کنگره ملی گیاهان دارویی و راهکارهای طب ایرانی کهگیلویه، سیده مریم پیروزان_ واژه محرومیت با نام استان کهگیلویه و بویراحمد عجین شده است و این را در سفرهای مسئولان به روستاها بیشتر متوجه می‌شویم. در سفری نیم‌روزه به همراه مسئولان راهی روستای برم‌سبز از توابع بخش سوق شهرستان کهگیلویه شدیم. از بدو ورود به این روستا نگاهم به مدرسه‌ای افتاد که فقط نام مدرسه را یدک می‌کشید و فقر و محرومیت از ظاهر آن می‌بارید. مدرسه‌ای که خاطرات مدارس جنگ‌زده را تداعی می‌کند

کنجکاو شدم تا سری به مدرسه بزنم ببینم اوضاع و احوالی گرفته و ببینم آیا دانش‌آموزی در این مدرسه مشغول به تحصیل است یا نه، در ابتدای ورود به یاد مدارس زمان جنگ که گاهاً از تلویزیون پخش می‌شود، افتادم. هر چند چینش کلمات برای توصیف این به ظاهر مدرسه سخت است اما عدم توجه مسئولان متولی به این مدرسه حکایت‌ طولانی دارد. از سردرب مدرسه که اسم مدرسه مشخص نبود، قدم به داخل گذاشتم، متوجه شدم که صدای معلم می‌آید اما با مشاهده وضعیت نمی‌دانستم وارد مدرسه یا انبار گندم شده‌ام!.

درب یکی از کلاس‌ها از رو‌به‌رو باز بود، گفتم اول به این‌جا سری بزنم، موکت‌های پلاسیده و پاره و رنگ و رو رفته یک طرف، و بشکه‌‌های نفت طرف دیگر این اتاق که نمی‌دانم چه اتاقی بود و همین محرومیت مدرسه را دوچندان نشان داد. نگاهم به کلاس دیگری می‌افتد که انبار گندم شده بود و تخته‌سیاه آن نشان از روزگار ناخوش این مدرسه را می‌داد، میز و نیکمت‌های رها شده بین گندم‌های در این کلاس درس را چه بنویسم که مسئولان مربوطه فکری به حال آن کنند.

دیدگاهتان را بنویسید