واکنش مسوولان به کمبود و گرانی مرغ در خوزستان؛جریمه می‌کنیم!

به دنبال تحویل سال نو و حلول ماه رمضان تقاضا برای خرید مرغ بالا رفت اما برخی واحدهای صنفی با قیمت دلخواه اقدام به فروش مرغ کردند و خرید مرغ در اهواز تا مرز کیلویی 85 هزار تومان هم پیش‌روی کرد و موجب شده خیلی از خانواده‌ها آن را از سبد غذایی خود حذف کنند.

واکنش مسوولان به کمبود و گرانی مرغ در خوزستان؛جریمه می‌کنیم!

به گزارش نخستین کنگره ملی گیاهان دارویی و راهکارهای طب ایرانی از اهواز، با توجه به هم زمان شدن سال جدید و ماه مبارک رمضان، تقاضای بالا برای خرید مرغ هم سبب افزایش قیمت این محصول شده هم شرایطی پیش آمده که برخی واحدهای صنفی با قیمت دلخواه اقدام به فروش مرغ می‌کنند در حالی که قیمت مصوب مرغ 63 هزار تومان است.

بر همین اساس،  به دنبال گرانی سایر اقلام پروتئینی قیمت مرغ نیز در اهواز تا مرز کیلویی 85 هزار تومان هم پیش‌روی کرده است و موجب شده خیلی از خانواده‌ها آن را از سبد غذایی خود حذف کنند.

با توجه به حلول ماه مبارک رمضان شهروندان انتظار داشتند بازار کالای‌های اساسی و مورد نیاز مردم کنترل شده و نظارت‌های شدیدی بر روی آن‌ها لحاظ شود.

از طرفی کمبود مرغ و عرضه نامناسب آن بازارهای جدیدی را به وجود آورده است، مثلاً قیمت  فروش هر کیلو مرغ قطعه قطعه شده بدون پوست، با پوست، با قیمت مرغ بال، ران، و… متفاوت است.

 

 

نظر کارشناسان

برخی کارشناسان قیمت بالای گوشت را یکی از دلایل عمده بالا رفتن تقاضا برای مرغ عنوان می‌کنند و می‌گویند: یکی از دلایل افزایش تقاضا برای خرید مرغ  کاهش توانایی مردم در خرید گوشت قرمز است به همین دلیل و با توجه به تحویل سال نو و حلول ماه مبار رمضان  تقاضا به سمت بازار مرغ شیفت پیدا کرد.

آن‌ها با اشاره به بالا رفتن قیمت نهاده‌های دامی و تاثیر آن در تولید مرغ، معتقدند که با توجه به کاهش تولید مرغ برخی فروشندگان از این فرصت سوء استفاده کرده و اقدام با بالا بردن قیمت مرغ کردند.

تولید مرغ 60 درصد کاهش پیدا کرد

عبدالهای فرخ تبار سرپرست معاونت توسعه و بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز، اظهار کرد: مرغ کشتار روز تابع جوجه‌ریزی است، در این مقطع در کل کشور جوجه‌ها باید تبدیل به مرغ می‌شدند اما به دلایل مختلفی کاهش 60 درصدی داشتند.

وی با بیان اینکه جوجه باید یک پروسه 45 روزه را برای تبدیل شدن به مرغ طی کند، افزود: طبق اظهارات وزارت جهاد کشاورزی آنچه بعد از 45 روز به بعد در مرغداری‌ها باقی مانده در حال حاضر به انتها رسیده است.

سرپرست معاونت توسعه و بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به کمبود مرغ در سراسر کشور، گفت: با توجه به کمبود مرغ وزارت، طرح سراسری توزیع مرغ منجمد را آغاز کرد و توزیع مرغ منجمد، شکر، روغن و… در 13 نقطه اهواز و در سایر شهرهای آبادان، ماهشهر، کارون و … نیز انجام شد.

فرخ تبار با تاکید بر اینکه قیمت مرغ منجمد 43 هزار تومان و قیمت مرغ کشتار روز 63 هزار تومان است و تخطی از این قیمت‌ها تخلف به شمار می‌رود، بیان کرد: چنانچه جایی گرانفروشی شود هم توسط ما و هم تیم نظارتی تعزیرات با آن برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه روزانه توزیع مرغ در بیش از 60 نقطه اهواز انجام می‌شود، عنوان کرد: مصرف روزانه مرغ در اهواز بالغ بر 60 تن است که مابه التفاوت این آمار بر اساس آنچه از کشتارگاه بیرون نمی‌آید، با مرغ منجمد حساب می‌شود.

 

فرخ تبار با تاکید بر اینکه در حال حاضر نیاز روزانه کل استان 250 تن است، افزود: طبق پیش‌بینی وزارت این وضعیت(کمبود مرغ کشتار روز ) از 17 فروردین به مدت دو هفته ادامه پیدا می‌کند، ضمن اینکه ما در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم مرغ توزیع کردیم.

واحدهای صنفی چند برابر قیمت مرغ جریمه می‌شوند

اما سعید حاجیان  مدیر بازرسی و نظارت بر محصولات کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در رابطه با علت کمبود مرغ، اظهار کرد: کشتارگاه‌های چهار استان در کشور عملاً  از رده خارج شده است چرا که قیمت نهاده بالا رفته و برای مرغدار صرفه اقتصادی ندارد که به پرورش مرغ بپردارد.

وی افزود: با توجه به قیمت آزاد نهاده، تنها کاری که مرغدار در این شرایط می‌تواند انجام دهد این است که تولید مرغ خود را کاهش دهد.

مدیر بازرسی و نظارت بر محصولات کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: برای متخلفانی که قیمت مرغ را افزایش داده‌اند توسط ما، بسیج اصناف، صمت و… پرونده تشکیل  و به تعزیرات ارجاع شده است.

حاجیان با تاکید بر اینکه تمام تخلفات در سامانه سیمبا ثبت می‌شود، بیان کرد:  متخلفانی که مرغ را به قیمت بالاتر از 63 هزار تومان دست مشتری دادند جریمه نقدی می‌شوند و پرونده آن‌ها به اداره تعزیرات معرفی می‌شود که توسط این اداره چند برابر قیمت مرغ جریمه می‌شوند.

115 پرونده تخلف به اداره تعزیرات ارسال شد

آزاده نجف مسئول تنظیم بازار و بازرسی شهرستان اهواز نیز اظهار کرد: به دنبال راه‌اندازی گشت مشترک با اداره تعزیرات، چند واحد صنفی در زیتون، یوسفی و… که مرغ را  با قیمت 75 تا 85 تومان می‌فروختند جریمه شدند.

وی با بیان اینکه تخلفات در سامانه سیمبا که به اداره تعزیرات وصل است به صورت آنلاین ثبت می‌شوند، افزود: تا کنون تعداد 115 پرونده تخلف به اداره تعزیرات استان ارسال شد اما اینکه چه تعداد از این تخلفات برای اداره تعزیرات محرز شده یا خیر خبر ندارم.

 

مسئول تنظیم بازار و بازرسی شهرستان اهواز در خصوص چگونگی ثبت مبلغ جرایم برای متخلفین، گفت: مثلاً واحد صنفی 400 کیلو مرغ دارد که قیمت مرغ را با مبلغ 75 هزار تومان می‌فروخت، ما جریمه را بر اساس اینکه باید 63 هزار تومان عرضه کند، جریمه می‌کنیم.

حجت با بیان اینکه جرایم را بر اساس موجودی مرغ واحد صنفی لحاظ می‌کنیم، عنوان کرد: مبلغی که ما جریمه می‌کنیم با مبلغ جریمه‌ای که توسط  تعزیرات لحاظ می‌شود متفاوت است چرا که ما بر اساس آنچه در بازرسی میبینم جریمه می‌کنیم و تعزیرات بر اساس سوابق واحد صنفی متخلف جریمه را ثبت می‌کند.

به گزارش نخستین کنگره ملی گیاهان دارویی و راهکارهای طب ایرانی، اگر چه گفته می‌شود به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های دامی تولید مرغ کاهش یافته و کمبود عرضه سبب گرانی مرغ شده است،  اما نبود نظارت و انحراف در توزیع و دلال بازی‌هایی که در این حوزه وجود دارد، و همچنین عرضه وسیع در قالب بسته بندی و قطعه بندی با قیمت‌های عجیب و پر سود به این مساله دامن زده و باعث گرانی شدید مرغ شده است.

پایان پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید