ماجرای مهمانی زائران در خانه زوج مشهدی

تمام شهر بسیج شده‌اند برای خدمت. یکی آشپزی می‌کند، یکی خانه‌اش را در اختیار زوار قرار می‌دهد. یکی هم خودروهایشان را رایگان تعمیر می‌کند. کوچک و بزرگ در تکاپو هستند تا سالروز شهادت امام رضا را به خوبی میزبانی کنند تا هیچ زائری در خیابان نماند.

ماجرای مهمانی زائران در خانه  زوج مشهدی

گروه زندگی- فاطمه زهرا نصراللهی: «متقاضی شده بودند تا خانه‌شان را در اختیار زوار امام رضا(ع) قرار بدهند. وقتی به سازمان تبلیغات مشهد مقدس مراجعه کردند، هیچ کس روحش هم خبر نداشت که زنِ خانواده، بیماری ام اس دارد و مردِ خانواده نابیناست! تنها چیزی که از آن زوج خوشبخت به چشم می‌آمد، ذوق و شوقِ خدمت بود. خانه‌شان در حاشیه مشهد بود. یک خانه کلنگی. خودشان هم تحت پوشش بهزیستی بودند! اما آن‌ها اسم و آدرس‌شان را گفتند. یک روز متولیان سازمان تبلیغات  بی‌خبر برای بازدید و سرکشی به خانه‌شان مهمان شدند. مرد خانواده که در را باز کرد، گل از گلش شکفت. آنها را با زائر اشتباه گرفت. منتظر یک اشاره بود تا جانش را فرش کند زیر پایشان. با التماس و صمیمت آنها را به داخل خانه دعوت کرد. مهربانی‌اش خجالت زده‌‌شان کرد. اما وقتی گفتند: ما زائر نیستیم و برای بازدید به منزلتان آمدیم، حال عجیبی به مرد دست داد. با غمی که بر چهره‌اش نشسته بود، گفت: «چرا دیر آمدید؟ ما آماده‌ایم هرچه داریم برای امام رضا بدهیم. حتی زندگی ناقابلمان را! » آنها که تاکنون به سخت کوشی در سازمان تبلیغات معروف بودند و تمام وقت، انرژی و زندگی‌شان را برای زوار آقا امام رضا(ع) گذاشته بودند وسط، حالا در برابر مناعت طبع بالای این زن و شوهر کارشان را حقیر می‌دیدند. از آن خانه که برگشتند، دیگر آن آدم‌ سابق نبودند. دلگرم‌تر شده بودند. اما از خودشان راضی نبودند. حالا می‌خواستند کاری کنند تا آب در دل زوار امام رضا تکان نخورد. 

 اسکان رایگان زائران مشهد مقدس ۱۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است. *  دیگر زائری در خیابان نمی‌ماند همه هم و غمشان شده بود زائر و زائر و زائر. برای ایام ولادت، اعیاد، تابستان و شهادت علی بن موسی الرضا با کمک بر و بچه‌های سازمان تبلیغات قدری برنامه ریختند و زحمت کشیدند که گویی برای خانه خودشان قرار است مهمان عزیزی بیاید. حالا برنامه‌های بزرگی برای زائران مشهد مقدس دارند. گویا دیگر قرار نیست هیچ زائری در خیابان بماند. حالا که چند روزی بیشتر نمانده به شهادت امام رضا(ع)، مشهد مقدس تدارکات گسترده‌ای برای میزبانی از زائران برنامه ریزی کرده است. به دنبال سردسته‌ این تدارکات می‌گشتیم تا برایمان از زیر و بم این کار بزرگ بگوید، به حجت الاسلام «محمد فلاح» رییس اداره تبلیغات اسلامی مشهد مقدس می‌رسیم. او پشت تمام این قضایاست. به واسطه رابطه جالب و خودمانی که با جوان و نوجوان دارد، در فضای رسانه او را «حاجی فلاح» صدا می‌زنند.  از برنامه‌هایی که برای زوار امام رضا تدارک دیده شده است می‌پرسیم؛ «اوج و قله خدمت‌رسانی به زائرین علی بن موسی الرضا در ایام شهادت ایشان است. با اینکه ما اعیاد یعنی عید نوروز، تابستان و ایام ولادت امام رضا و ایام زیارتی هم زائر داریم. اما در ایام شهادت این موضوع در دنیا بی‌نظیر است. یعنی در کربلا و نجف و هیچ جایی دیگر در دنیا در ایام شهادت امام رضا این جمعیت را نداریم.» 

مردم مشهد مقدس در تکاپوی میزبانی از زوار امام رضا(ع) هستند. *بچه‌های مشهدی بسیج شدند تا زائری در خیابان نماند   البته آنطور که حاجی فلاح گفته است؛ این امکانات هرساله انجام می‌شود، اما امسال ویژه‌تر تدارک دیده شده است. اما موضوع اساسی بحث اسکان است. امسال اسکان زائران ۱۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است. درحالی که سال پیش هم به قدری سرویس اسکان تدارک دیده شده بود که که جای خالی هم داشتند.  در سال گذشته یک عده از بچه‌های مشهدی بسیج شده بودند در خیابان راه بیفتند تا اگر زائری کنار خیابان یا در ماشین دیدند به آن‌ها اطلاع و آدرس و شماره تلفن بدهند تا به محلی که برای اسکان زوار آماده شده بود، مراجعه کنند. تا زائری حتی یک شب هم در خیابان نماند. اما باز هم برخی از زوار در خیابان می‌ماندند چراکه از این تدارکات اطلاع نداشتند. 

حجت الاسلام«محمد فلاحی»با  جمعی از مهندسان یک شرکت دانش بنیان مشهد مقدس *  این زن در خانه مردم کارگری می‌کرد تا به زوار خدمات دهد از حاجی فلاح درباره مشارکت بانیان این خدمت‌رسانی به زوار می‌پرسم، می‌گوید: «فعالیت‌های جهادی مردمی  در ایام آخر ماه صفر خیلی گسترده است. برخی حمل و نقل رایگان می‌دهند. با ماشین‌های خودشان به صورت رایگان و صلواتی زائرین را جابه‌جا می‌کنند. صدها خانه در مشهد زائر سرا می‌شود و رسما زائران را از خیابان‌ها جمع می‌کنند و خانواده‌ها یا کسانی که جایی ندارند را به خانه می‌برند و پذیرایی می‌کنند و علاوه بر اسکان تغذیه‌شان را تا ۳، ۴ شبانه روز عهده دار می‌شوند. با کمک سازمان تبلیغات و آستان قدس رضوی و تولیت حسینیه‌ها، مساجد سالن‌های ورزشی محل اسکان زوار می‌شود. نزدیک به هشتصد مدرسه  پذیرای زائران هستند. حداقل ۳۰ نانوایی در فضای باز ساخته شده تا ۲۴ساعته نان توزیع شود. برخی‌ها زائران را به منزلی که خودشان در آن زندگی می‌کنند، می‌برند و برخی‌ها هم اگر واحد خالی داشته باشند در اختیار زائر قرار می‌دهند. برخی‌ها هم خانه را برای زائر خالی می‌کردند و خودشان جایی در خانه اقوام می‌روند. ما داریم به سمت همان الگوی عراقی حرکت می‌کنیم. خانمی بود که می‌گفت من خانه‌های مردم کار می‌کنم تا پول جمع کنم  و درسالروز شهادت و ولادت امام رضا(ع) به زائران خدمت بدهم.» 

 زائرین حرم امام رضا(ع) برای اسکان، خورد و خوراک، درمان و. . با شماره ۳۷۰۴۵ تماس بگیرند. *چطور در مشهد اسکان رایگان بگیریم؟  حاج فلاحی می‌گوید: « طی این چند سال درک کردم که مسئولان و مردم مشهد ایام آخر صفر انگار در خانه خودشان می‌خواهد مهمان بیاید. همه در تکاپو هستند تا بهترین خدمات را برای زائران داشته باشند. بخشی از این خدمات هر سال بود اما رسانه‌ای نمی‌شد. به همین دلیل ما امسال خیمه رسانه‌ای زدیم تا پوشش بدهند و اتفاقات بزرگ مشهد را روایتگری کنند. تنها مشکلی که داریم بحث اطلاع‌رسانی است.  زوار اطلاع ندارند که ما چنین برنامه‌ای برایشان تدارک دیده‌ایم. امسال در تمام خیابان‌های منتهی به حرم تمام ستون‌های برق شماره تلفن ۳۷۰۴۵ زده شده است تا زوار از خدماتی مطلع شوند.» زائرین برای هر کم و کسری که داشتند؛ اسکان، خورد و خوراک، درمان و. . با شماره ۳۷۰۴۵ تماس بگیرند. خادمان علی بن موسی الرضا(ع) ۲۴ساعته با ۱۰ خط تلفنی پای کار هستند تا مشکل را چاره کنند. همچنین مقر این خدمت‌رسانی در نبش امام رضای ۹ است که برای اسکان، خورد و خوراک و تغذیه و مباحث امنیتی و سلامتی و… مسئولان پاسخگو هستند.   پیاده روی زوار در جاده قدیم مشهد- نیشابور

دیدگاهتان را بنویسید