فارس من| فرهنگیان بازنشسته همچنان چشم‌انتظار پاداش!

سال‌هاست که ماجرای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان موجب گلایه فرهنگیان بازنشسته شده است و فرهنگیان بازنشسته 1401 هم همچنان چشم انتظار پاداش پایان خدمت خود هستند.

فارس من| فرهنگیان بازنشسته همچنان چشم‌انتظار پاداش!

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش نخستین کنگره ملی گیاهان دارویی و راهکارهای طب ایرانی، سال‌هاست که ماجرای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان موجب گلایه فرهنگیان بازنشسته شده است؛ هر چند که سال‌هایی روند پرداخت پاداش سرعت بهتری گرفته بود اما این روند دوام نداشته است. به عنوان مثال پاداش پایان خدمت تمام فرهنگیان بازنشسته سال ۱۴۰۰ که تعداد ۷۲ هزار نفر بودند ۱۵ آذر ۱۴۰۱ پرداخت شد. تعدادی از فرهنگیان بازنشسته با ثبت پویش‌هایی در سامانه فارس من با عناوینی چون «تسریع در پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته ۱۴۰۱» و «سنوات فرهنگیان بازنشسته به موقع پرداخت شود» خواستار پیگیری این موضوع شدند. رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش اوایل شهریور امسال درباره پاداش پایان خدمت فرهنگیان به خبرنگار فارس گفت: پاداش پایان خدمت دست سازمان دیگری است، دست ما نیست ولی پیگیری می‌کنیم. وی در خصوص آخرین پیگیری‌های آموزش و پرورش درباره پاداش پایان خدمت فرهنگیان، افزود: منتظر تأمین منابع هستند؛ در پرداخت پاداش بازنشستگی هرچه سریع‌تر اقدام کنیم، بهتر است ولی آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، نیروهای مسلح و چند دستگاه دیگر مثل هم هستیم. در هر حال پیگیر هستیم. 

* پاداشی که وقتی پرداخت می‌شود دیگر ارزش قبل را ندارد فرهنگیان بازنشسته گلایه دارند که پاداش پایان خدمت آنها انقدر در پرداخت می‌شود که ارزش مالی آن کم می‌شود و عملا نمی‌توانند بهره مناسبی ببرند. یکی از فرهنگیان بازنشسته به خبرنگار فارس گفت: وقتی یک فرهنگی، بازنشسته می‌شود برای پاداش پایان خدمت، برنامه دارد. یکی می‌خواهد خانه بخرد و روی کمک این پول حساب می‌کند. یکی می‌خواهد جهاز فرزند تهیه کند و هر فردی می‌خواهد این پاداش را به زخمی از زندگی بزند اما وقتی پاداش دیر پرداخت می‌شود، همه این برنامه‌ها به هم می‌ریزد. وی ادامه داد: متأسفانه گاهی اوقات پاداش پایان خدمت در چند بخش پرداخت می‌شود که در این حالت اصلا فرهنگی نمی‌فهمد پولش چه شد. مگر پاداش پایان خدمت چقدر است که بخواهد تقسیم هم شود. این فرهنگی بازنشسته اضافه کرد: از طرف دیگر وقتی پاداش با تأخیر پرداخت می‌شود، ارزش ریالی آن کمتر می‌شود و واقعا کمک مناسبی برای فرهنگی بازنشسته نیست.

* پاسکاری فرهنگیان بازنشسته بین سازمان بازنشستگی و آموزش و پرورش فرهنگیان بازنشسته عنوان می‌کنند که پاداش پایان خدمت برخی دستگاه‌ها به رغم آنکه مبلغ بالایی هست، در همان زمان دریافت حکم بازنشستگی اهدا می‌شود اما فرهنگیان باید ماه‌ها صبر کنند. فرهنگی بازنشسته دیگری گفت: چرا برخی دستگاه‌ها تا پرسنل‌شان بازنشسته می‌شود، پاداش پایان خدمتش را که مبلغ‌های بسیار بالایی است، به سرعت پرداخت می‌کنند اما فرهنگیان باید ماه‌ها منتظر بمانند و حتی در برخی موارد، فرهنگیان چند سال چشم انتظار بودند. وی افزود: از همه بدتر این است که فرهنگی بازنشسته بین سازمان بازنشستگی و وزارت آموزش و پرورش پاسکاری می‌شود و هیچکس جوابگو نیست. 

* خبری از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان نیست گلایه دیگر فرهنگیان بازنشسته همسان‌سازی حقوق و رتبه‌بندی آنهاست که می‌گویند کسی پاسخگوی آنها نیست. یکی از فرهنگیان بازنشسته به خبرنگار فارس گفت: قرار بود همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان انجام شود اما مسکوت ماند و کسی انگار پیگیر نیست. وی ادامه داد: برای فرهنگیان شاغل، رتبه‌بندی اجرا شده است و این موضوع باعث شده است که تفاوت حقوق چشمگیری بین فرهنگیان بازنشسته و فرهنگیان شاغل به وجود آید.  این فرهنگی گفت: قرار بود فرهنگیان بازنشسته هم از رتبه‌بندی بهره‌مند شوند اما خبری از رتبه‌بندی برای این قشر مظلوم نیست.

* حذف رتبه‌بندی با بازنشستگی فرهنگیان بازنشسته یکی، دو سال اخیر می‌‌گویند که رتبه‌بندی در زمان شاغل بودن آنها لحاظ شده است اما در زمان بازنشستگی در حکم آنها نیامده است. یکی از فرهنگیان بازنشسته اظهار کرد: رتبه بندی معلمان از مهر1400 اجرا شد و نتیجه آن افزایش حقوق معلمان بود مشکل اینجاست که به محض بازنشسته شدن، افزایش حقوق ناشی از رتبه‌بندی حذف شده و حقوق قبل از رتبه‌بندی مبنای محاسبه حقوق و پاداش قرار می‌گیرد. وی ادامه داد: توقع داریم که این موضوع توسط وزیر آموزش و پرورش و مسؤولان مربوط پیگیری شود.  خبرنگار فارس پیگیر پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته و مسائل آنها از معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش است اما هنوز پاسخی از این معاونت دریافت نکرده است. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید