غول‌های فناوری: نمی‌گذاریم اسرائیل در فضای مجازی هم شکست بخورد

نویسندگان، فعالان، روزنامه‌نگاران، فیلم‌سازان و کاربران عادی در سراسر جهان گفته‌اند پست‌های حاوی هشتگ‌هایی مانند «فلسطین را آزاد کنید» و «ایستادن کنار فلسطین» و همچنین پیام‌های اعتراض به نسل‌کشی اسرائیل، در شبکه‌های اجتماعی سانسور و پنهان می‌شوند.

غول‌های فناوری: نمی‌گذاریم اسرائیل در فضای مجازی هم شکست بخورد

به گزارش گروه علم و پیشرفت نخستین کنگره ملی گیاهان دارویی و راهکارهای طب ایرانی، با تشدید جنایات اسرائیل در غزه، شبکه‌های اجتماعی کنترل خود را روی اخبار بیشتر کرده‌اند.  اکنون نویسندگان، فعالان، روزنامه‌نگاران، فیلم‌سازان و کاربران عادی در سراسر جهان گفته‌اند که پست‌های حاوی هشتگ‌هایی مانند «فلسطین را آزاد کنید» و «ایستادن کنار فلسطین» و همچنین پیام‌هایی مبنی بر حمایت از فلسطینی‌های غیرنظامی کشته شده توسط نیروهای اسرائیلی، توسط این پلتفرم‌ها پنهان می‌شوند.

ورود تمام‌قد اتحادیه اروپا برای سانسور فلسطین

در این میان اتحادیه اروپا از اولین نهادهایی بود که با تهدید، سریعا پلتفرم‌ها را مجاب کرد تا در مورد مطالب منتشر شده مربوط به تحولات فلسطین به این نهاد پاسخگو باشند. بعد از این تهدیدات، متا اعلام کرد اقداماتی از جمله حذف محتوای حمایت از حماس در پلتفرم‌های خود را انجام می‌دهد. به گفته این شرکت بیش از 795هزار محتوای عبری یا عربی حذف یا به عنوان مزاحم علامت گذاری شدند.

برخی از کاربران اینستاگرام، اعلام کردند که متا خودسرانه پست‌هایی را که صرفاً مربوط به فلسطین است را حذف می‌کند. برخی دیگر گفتند استوری اینستاگرام آنها به دلیل اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد تظاهرات لس آنجلس و منطقه خلیج سانفرانسیسکو در حمایت از فلسطین پنهان شده است. برخی از آنها همچنین از وجود کلمه تروریست در کنار بیوگرافی اینستاگرام خود شکایت کردند.

میلیون‌ها کاربر اینستاگرام، شرایطی را تجربه می‌کردند مشابه آنچه در ۴ سال گذشته به کاربران ایرانی تحمیل شده بود: حذف نام، عکس یا هر چیزی که نشانی از «حاج قاسم» داشته باشد. فقط این بار «آزادی فلسطین» جای سردار سلیمانی را گرفته بود.

اتحادیه اروپا از اولین نهادهایی بود که با تهدید، سریعا پلتفرم‌ها را مجاب کرد تا در مورد مطالب منتشر شده مربوط به تحولات فلسطین به این نهاد پاسخگو باشند

دیدگاهتان را بنویسید