رها سازی ۷۶ هزار قطعه ماهی در فارس

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: بیش از ۷۶ هزار قطعه ماهی در استان فارس رها سازی شده است.

رها سازی ۷۶ هزار قطعه ماهی در فارس

به گزارش نخستین کنگره ملی گیاهان دارویی و راهکارهای طب ایرانی از شیراز، علی فلاحی امروز در جمع خبرنگاران بیان کرد: از جمله اهداف مهم شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان، بهره‌برداری بهینه و پایدار از منابع آبی به ویژه منابع آبی خرد، ایجاد اشتغال و درآمد پایدار، بهبود اقتصاد جامعه روستایی و تولید آبزیان به عنوان غذای سلامتی انسان است.

او با اشاره به برنامه‌های استان در این زمینه افزود: با توجه به پتانسیل‌های موجود، در سال جاری تولید بیش دو هزار و۵۰۰ تن از انواع ماهیان گرمابی در دستور کار است. از این رو سالانه بالغ بر یک میلیون قطعه از انواع بچه ماهیان گرمابی با مشارکت بخش خصوصی در این منابع آبی رهاسازی می‌شود.

این مقام مسئول شهرستان مرودشت را دارای ظرفیت بالایی در زمینه پرورش آبزیان دانست و اضافه کرد: این شهرستان با دارا بودن پتانسیل بالا در این زمینه از جایگاه ویژه‌ای در استان برخوردار است و در تیرماه امسال بیش از ۱۶ هزار قطعه بچه ماهی «آمور وفیتوفاگ» در منابع آبی خُرد در مرودشت رهاسازی شد که اقدام مهمی در تحقق اهداف پیش بینی شده در تولید آبزیان استان در سال جاری است. مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی فارس خاطرنشان کرد: اقلید بعد از مرودشت در رتبه دوم پرورش و تولید آبزیان در فارس قرار دارد که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری بیش از ۲ هزار تُن از انواع آبزیان در این شهرستان تولید و به بازار عرضه شود. در خرداد ۱۴۰۲ تعداد ۶۰ هزار قطعه انواع ماهیان گرمابی در منابع آبی خُرد اقلید رهاسازی شده است.

فلاحی در پایان به میزان پیش بینی شده پرورش آبزیان در استان اشاره کرد و گفت: با ادامه رهاسازی در این منابع و آبزی‌پروری در واحدهای تولیدی استان فارس، پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰۲ بیش از ۷۰۰ تن از انواع آبزیان در سطح استان تولید و در بازار داخلی و حتی در کشورهای همسایه عرضه شود.

دیدگاهتان را بنویسید