خروش کرمانشاهی‌ها در عزای سالار شهیدان

کرمانشاهی‌ها در روز عاشورای سال ۱۴۴۵ هجری قمری بار دیگر عشق و ارادت خود را به سالار شهیدان، ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش نشان دادند.

خروش کرمانشاهی‌ها در عزای سالار شهیدان

به گزارش نخستین کنگره ملی گیاهان دارویی و راهکارهای طب ایرانی از کرمانشاه، مقام معظم رهبری می‌فرمایند: «محرم از دو جهت مورد اهتمام است؛ یکی از جهات بزرگداشت یک خاطره بی‌نظیر تاریخی، نه بی‌نظیر در مصیبت، غم و اندوه که هست البته، بلکه بی‌نظیر در حماسه و بروز برجستگی‌های انسان، برجستگی‌های اهل حق…» امروز در روز عاشورای حسینی و همزمان با سراسر کشور و نقاط مختلف دنیا مراسم عزاداری شهادت حضرت اباعبدالله حسین(ع) در نقاط مختلف استان کرمانشاه برگزار شد.  هیئأت‌ عزاداری در شهر کرمانشاه تجمعات را در چندین منطقه از جمله مزار شهدا، سه‌راه‌ مسکن و بعضی محلات برگزار و به روضه‌خوانی، سینه‌زنی و زنجیرزنی پرداختند.

عزاداران دسته‌جات و هیئأت با پوشیدن لباس سیاه و کفن؛ سر و لباس خود را به گل متبرک روز عاشورا آغشته و با نوحه‌خوانی و مرثیه سرایی، اقدام به سینه‌زنی، سنج و دهل و زنجیرزنی، علم گردانی و اجرای تعزیه کردند که برگرفته از حالاتی است که در قیام امام حسین(ع) در صحرای کربلا انجام شده است.

بعضی‌ها در خانه خود روضه امام حسین(ع) برپا کرده بودند، بعضی‌ها هم در کوچه و خیابان شربت، چای، نذر پخش می‌کردند؛ به راستی چای مجلس امام حسین (ع) فرقش با مابقی چای‌ها چیست؟.

کسی که جنس غمش فرق می‌کنه طعم چای و نذرش هم متفاوته… امام حسین(ع) مظلوم، بی‌کس، با لب تشنه شهید شد و عشق به امام حسین(ع) و اهل بیت (ع)؛ طعم نذورات مجلس آقا را تغییر می‌دهد؛ حال و احوالی که الان در این روز وجود دارد سبب شده طعم چای و شربت را بهتر درک کنیم.

هر پدیده‌ای که در جهان هستی رخ می‌دهد در زندگی افراد جوامع تأثیرگذار است حالا تصور کنید رویداد به بزرگی عاشورا در جوامع اسلامی رخ داده قیامی که مهمترین رویداد تاریخی پس از ظهور اسلام به شمار می‌آید. بدون شک این قیام پیام و پیامدهای مهمی دربرداشت که نتایج ثمربخش آن تا قیامت جاودان باقی خواهد ماند. پس از این حادثه دلخراش، جامعه دریافت حق با اهل بیت پیامبر(ص) است و دولت مخالف آن‌ها نه تنها به اصول و ارزش‌های اسلامی پایبند نیست، بلکه رژیمی خون‌ریز و مستبد است که می‌خواهد جامعه اسلامی را به جاهلیت نخستین برگرداند از این رو موجی از تنفر علیه دستگاه حکومتی ایجاد شد و شیعیان به خود آمدند چرا فرزند رسول(ص) را یاری نکردند و از کار خود پشیمان شدند. پس موج بیداری سراسر جامعه اسلامی را در برگرفت.  

دیدگاهتان را بنویسید