بیژن نوباوه: انقلاب اسلامی و سیدالشهدا دنیا را احیا کرده‌اند

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه انقلاب اسلامی و سیدالشهدا دنیا را احیا کرده‌اند، گفت: تنها راه حل مسائل، مسلسل‌های متکی بر ایمان است؛ مسلسلی که دست سیدشهدا بود متکی بر ایمان آن‌ها بود.

بیژن نوباوه:  انقلاب اسلامی و سیدالشهدا دنیا را احیا کرده‌اند

به گزارش نخستین کنگره ملی گیاهان دارویی و راهکارهای طب ایرانی از شیراز، طی آئینی با حضور مسئولان کشوری و لشکری و به مناسبت سالروز شهادت سیدمرتضی آوینی و امیرسپهبد صیادشیرازی، همایش “مرتضی علی” بعدازظهر امروز همزمان با روز هنر انقلاب اسلامی، در تالار حافظ شیراز برگزار شد.

بیژن نوباوه نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این همایش با بیان اینکه شهیدان درس بزرگی به ملت ایران دادند، با اشاره به برگزاری بزرگداشت دو شهید که الگوی مهمی در جامعه اسلامی به حساب می‌آیند، اظهار داشت: شهدا در نزد خداوند زنده و نظاره‌گر رفتار و کردار ما هستند و ما برای ماندگاری خودمان نیاز به برگزاری این بزرگداشت‌ها داریم؛ همان‌گونه که خاطره سید شهدا، علی مرتضی و بشارت‌های همه بزرگان که در راه بشریت جان خود را فدا کردند گرامی می‌داریم.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شهدا مردان زمان خود بودند و ما باید به دنبال پاسخی برای این پرسش باشیم که شهدا چگونه می‌اندیشیدند؟ اگر بعد از 1400 سال اسم سیدشهدا دل‌های ما را روانه دنیای دیگر می‌کند به دلیل قدرت این مرد بزرگ و اتصال او به ابدیت است.

نوباوه بیان کرد: من شهید صیاد شیرازی را از سال 1358 می‌شناختم. زمانی که مسئول اجرای برنامه‌های ستاد دعای کمیل تهران بودم و در همان جا بود که با شهید صیاد شیرازی و شهید رجایی آشنا شدم. بیش از آنکه شهید صیاد شیرازی را به عنوان یک فرد نظامی بدانم او را فردی عارف می‌دانم.

وی به وجه مشترک شهید صیاد شیرازی و شهید مرتضی آوینی اشاره کرد و افزود: وجه اشتراک این دو انسان بزرگ که الگو‌های بشریت هستند نوگرایی آن‌ها بود که این نوگرایی متکی بر ایدئولوژی و اعتقاد اسلامی شان بود. این وجه قالب ایدئولوژی و اعتقاد اسلامی است.

نوباوه عنوان کرد: در زمان شهادت حاج قاسم تلاش بسیاری شد که مشابهی برای این شهید بزرگوار پیدا کنند. اما سیطره نفوذ سردار سلیمانی، قدرت نظامی، اعتبار و تقوای او به گونه‌ای بود که پیدا کردن مشابه برای او بسیار دشوار بود؛ اینکه چرا سردار سلیمانی و شهید آوینی بزرگ بودند را باید در ظرف زمانی خود آن‌ها بررسی کرد.

وی با اعتقاد به اینکه ارتش جمهوری اسلامی پنجمین ارتش قدرتمند دنیاست، گفت: وظیفه هنرمندان این است که در کوتاهترین راه و کمترین زمان بالاترین آگاهی را به جامعه بدهد.

نوباوه شهید صیاد شیرازی را نخبه نظامی دانست و گفت: شهید آوینی زمانی صحبت از هنر برتر کرد و هنر را به در خانه‌ها برد که بسیاری هنوز هنر دوربین دست گرفتن بلد نبودند. 

وی به سبک هنری شهید آوینی اشاره کرد و گفت: هنر شهید آوینی به این دلیل حائز اهمیت است که ارتباط مستقیم با مخاطب داشت؛ آوینی انسانی بود که در بالاترین قله‌های روحی، روانی، ایدیولوژیک و عرفان بود. این وجه مشترک شهید آوینی با شهید صیاد شیرازی بود.

نوباوه با بیان اینکه شهیدان الگو‌های ما هستند، اضافه کرد: جوانان باید از شهیدان الگو بگیرند. امروز هنر خیلی رشد پیدا کرده است و شاهد رشد هنر در عرصه‌های مختلف هستیم، اما هنرمندان امروز را نمی‌توان با آوینی‌ها مقایسه کرد. 

وی با تأکید بر اینکه قدرت نظامی ایران جزو برترین‌های دنیاست، گفت: ایران چه در قدرت نظامی و چه در قدرت اقتصادی و چه در قدرت فرهنگی در جهان زبانزد است؛ ملت ایران باید با بالاترین اعتماد به نفس در عرصه حاضر شود.

نوباوه یادآور شد: ما سنگرمان را بغل گوش اسراییل و در حیات خلوت اسراییل گذاشته‌ایم؛ قدرت جمهوری اسلامی در زمینه نظامی، فرهنگی و اقتصادی جمهوری زبانزد دنیاست. در حال حاضر بسیاری از سران کشور‌های منطقه معتقدند که اگر با ایران دفاع استراتژیک نبندند اسرائیل آن‌ها را می‌بلعد. سران کشور‌ها بر این باور هستند که نباید با ایران چنین رفتار‌هایی شود چراکه روزی می‌رسد که برای دست دادن با مسئولان ایران مجبور می‌شوند صف طولانی ببندند.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی و سیدشهدا دنیا را احیا کرده‌اند، گفت: تنها راه حل مسائل، مسلسل‌های متکی بر ایمان است؛ مسلسلی که دست سیدشهدا بود متکی بر ایمان آن‌ها بود. جوانان کشور باید ایمان داشته باشند و راه شهدا را ادامه دهند تا بتوانیم بر دشمنان پیروز شویم؛ قطعا این انقلاب برای ما، آرمان حضرت مهدی (عج) است.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: می‌توانیم با قدرتی که انقلاب اسلامی به ملت ایران داده است قله‌های اصلی را هم فتح کنیم.

پایان پیام/خ

دیدگاهتان را بنویسید