پیام نخستین کنگره ملی گیاهان دارویی و راهکارهای طب ایرانی موثر بر دیابت
1397/02/10

Untitled-2


بیماری دیابت یکی از بیماری‌های مزمن و نسبتا شایع در ایران و جهان است که متاسفانه طی دو دهه گذشته فراوانی آن به نحو چشمگیری افزایش یافته است. حدود 9 درصد از جمعیت بالای 18 سال جهان و حدود 10.3 درصد از بالغین ایران به این بیماری مبتلا هستند و بنظر می‌رسد تغییر الگوی زندگی به سمت زندگی صنعتی و فاصله گرفتن از سبک زندگی منطبق بر طبیعت، علت اصلی بروز این بیماری باشد. بیماری دیابت به «قاتل خاموش» معروف است چرا که در بسیاری از موارد، علامت واضحی نداشته و در طی آزمایشات روتین و یا بعد از بروز عوارض خود را نمایان می‌سازد. این بیماری در هر 10 ثانیه یک نفر را می‌کشد و پنجمین علامت اصلی مرگ در سراسر جهان است.
عوارض مغزی، قلبی، عروقی، چشمی و زخم‌های دیابتی از شایعترین عوارض این بیماری‌اند به‌‌گونه‌ای که بیش از 15 درصد مبتلایان به دیابت در طول عمر خود به زخم پای دیابتی مبتلا شده و 20 درصد این عده مجبور به قطع پا می‌شوند.
در زمینه دیابت تاکنون همایش‌های متعددی برگزار شده است. این همایش بر آن است که نقش سبک زندگی مبتنی بر الگوی ایرانی اسلامی، همچنین درمان‌های مبتنی بر روش‌های طبیعی از جمله گیاهان دارویی را تبیین نماید. کارگاه‌های جانبی و غرفه‌های نمایشگاه نیز در راستای معرفی این روش‌های پیشگیری و درمانی طراحی شده‌اند و بخش چشمگیری از مخاطبان آموزش‌های عام همایش را مبتلایان به دیابت تشکیل خواهند داد. یکی از رویکردهای سالهای اخیر نظام سلامت کشور، استفاده از ظرفیت‌های موجود در طب کهن ملی ایران‌زمین است و در این مسیر یکی از محورهای اصلی همایش، به راه‌کارهای طب ایرانی در پیشگیری، کنترل و یا درمان دیابت و عوارض آن اختصاص داده شده است. این همایش می‌کوشد علاوه بر دانش‌افزایی، گفتگو و تبادل علمی میان دانشجویان، اساتید و صاحب‌نظران، حلقه‌های ارتباطی بین خدمت‌گیرندگان و خدمت‌دهندگان را برقرار سازد.
این همایش محصول تلاش مشترک نهادهای علمی، تجاری و مردم نهاد بوده که متشکل از بخش دولتی و غیر دولتی است .